Outre

Każdy nawet średnio osłuchany fan cięższej młócki spod znaku rogatego wie że polska scena black metalem silna. Szczególnie tym pierwotnym, bulgoczącym, zgniłym i siarczystym. Jednakże ostatnio mam też przyjemność obserwować powoli pojawiające się nazwy które w swojej twórczości starają się nawiązywać do bardziej nowoczesnych francuskich czy amerykańskich klasyków gatunku. Jedną z takich kapel jest właśnie Outre. Miałem przyjemność zarówno zrecenzować ich pierwszą płytę jak i przeprowadzić wywiad z mózgiem oraz założycielem Outre Damianem Igielskim czego efekty można przeczytać poniżej.

outre01R. :Witaj Damian ! Właśnie wydaliście pierwszy materiał pod szyldem Outre, powiedz mi na świeżo jakie opinie do was trafiają ?

Damian Igielski: Reakcje są bardzo różne, przeważają jednak te pozytywne. Ogólna recepcja jest jednak dobra – jestem bardzo zaskoczony tak pozytywnym odbiorem tego albumu. Wyhodowaliśmy sobie nawet własnych hejterów więc chyba wszystko idzie w dobrym kierunku.

Ja sam muszę przyznać że Tranquility jest materiałem na który zwróciłem uwagę gdy tylko dane mi było go posłuchać. Słychać w nim mnóstwo inspiracji między innymi amerykańska sceną BM że wymienię tu już wcześniej wspomniane w naszych rozmowach Nachtmystium, ale nie tylko. Bo słychać tam też norweską spuściznę, sporo death metalowych zapożyczeń ale i progresywnych dźwięków. Wydawać by się mogło że taki koktajl stylistyczny będzie sporym aranżacyjnym wyzwaniem, jednak poradziłeś sobie z tym zadaniem wzorowo praktycznie w pojedynkę …

Przede wszystkim od bardzo dawna słucham progeresywnej muzyki; zaczęło sie od Pink Floyd, Gensis i Rush, potem systematycznie brnąłem w coraz bardziej zakręcone klimaty jak Blotted Science, Genghis Tron czy Behold…the Arctopus. Równolegle cały czas słuchałem black metalu – jestem wielkim fanem twórczości zespołów takich jak Akercocke czy Lantlos oraz solowych dokonań Ihsahna. Bardzo szanuję również amerykańską scenę; uwielbiam Krallice, Nachtmystium, Wolves in the throne room czy Leviathan. Naturalne wydało mi się połączenie tych światów w mojej muzyce. Nie ograniczam się tylko do muzyki metalowej – jestem na przykład wielkim fanem Davida Bowiego i Nicka Cave’a.

A co jeśli chodzi klasyczne norweskie zespoły … ?

Jestem fanem Burzum i Emperor chociaż zawsze najbardziej ciągnęło mnie do muzyki tworzonej przez Varga.

A będąc przy Vargu jak oceniasz jego najnowsze dokonania ?

Bardzo podobały mi się Bellus i Fallen, natomiast nie miałem okazji zapoznać się z najnowszą płytą. Słychać że Varg wracając do aktywnej twórczości dobrze poradził sobie ze swoją spuścizną. Widać tam też inspirację nowoczesną sceną.

outre03Jako trzon zespołu jesteś wymieniany Ty i Andrzej Nowak, czy poza Tobą inni muzycy biorący udział w nagraniach wnieśli swój wkład w ostateczny kształt Tranquility ? Czy też autorstwo całego materiału należy przypisać tylko Tobie ?

Trzeba też wspomnieć o Bartłomieju Wielgoszu, który nagrał solówkę na saksofonie w utworze Hear the Voice – jego wkład w ostateczny kształt płyty jest nieoceniony. Co do reszty ja jestem autorem całej muzyki, Andrzej zajął się wokalami i napisaniem tekstów. Podczas nagrywania wokali pomagał nam też nasz wspólny znajomy Krzysiek.

Czyli pozostali muzycy którzy grający z Tobą mieli za zadanie tylko nagrać poprawnie swoje partie ?

Nie ponieważ ja zagrałem wszystkie partie i zaprogramowałem perkusję. Muzycy którzy są wymienieni w naszej ulotce promocyjnej wspierają nas na żywo.

Początkowo Outre miał być Twoim solowym projektem osadzonym w konwencji stricte black metalowej, co wypłynęło na ewolucję która spowodowała że zamiast albumu śmierdzącego norweską sceną dostajemy nowoczesny nieszablonowy black metal z całą plejadą różnorodnych inspiracji, właściwie wymykający się jakiejś sztywnej klasyfikacji ?

To właściwie trudne pytanie. Tworzę muzykę której sam chciałbym słuchać. Bardzo się cieszę z pozytywnych reakcji na Outre ale gdyby ta EPka miała podobać się tylko mnie, to też byłoby OK. Gdzieś w połowie pisania materiału na to wydawnictwo zrozumiałem, że surowy black metal mnie zwyczajnie nudzi. Wtedy też zaczęły się pojawiać naleciałości z innych gatunków i Tranquility powoli nabierało koloru.

Gdzieś w połowie pisania materiału na to wydawnictwo zrozumiałem, że surowy black metal mnie zwyczajnie nudzi. Wtedy też zaczęły się pojawiać naleciałości z innych gatunków i Tranquility powoli nabierało koloru.

Czyli można powiedzieć że w tworzeniu swojej muzyki nie kierujesz się żadną kalkulacją

Dokładnie tak jest, wstaje rano załatwiam co muszę i komponuje. Nie mam żadnych założeń, siadam i nagrywam. Nie jest to może “loteria”, ale czasami efekt końcowy jest w stanie mnie samego zaskoczyć.

Powiedz mi jak przebiegały nagrania waszej pierwszej Epki ? Biorąc pod uwagę że sam pomysł na Outre pojawił się na początku 2012 r. a już w lutym tego roku oddajecie w ręce słuchaczy kompletny materiał, realizacja Twoich pomysłów przebiegła bardzo sprawnie.

Właściwie to pomysł na black metalowy projekt miałem od bardzo dawna, ale nigdy nie było pieniędzy i sposobności by zrealizować tę ideę. Taka okazja pojawiła się dopiero w 2012 roku. Materiał na Tranquility powstał na przełomie paździenika i listopada 2012. Utworów było oczywiście więcej niż te które pojawiły się na płycie – wyselekcjonowałem je i na albumie pojawiły sie tylko te, które najbardziej mi się podobały. W grudniu poznałem Andrzeja, on sam napisał teksty i położyliśmy wokale praktycznie na 5 spotkaniach. Kiedy wiesz jak coś ma wyglądać i masz konkretny plan to proces nagrywania postępuje bardzo szyko. Dzięki temu do połowy stycznia wszystkie utwory były gotowe.

Gdzie realizowaliście nagrania, macie jakieś zaprzyjaźnione studio czy były dokonywane metodą tzw. “chałupniczą” ? Muszę Ci powiedzieć że bez względu na miejsce, końcowy efekt jest bardzo zadowalający ?

Wszystkie nagrania były realizowane u mnie w domu. Przez jakiś czas uzbierałem trochę sprzętu i nabrałem wprawy w nagrywaniu, miksowaniu i masteringu. W tym okresie żyłem z muzyki więc nie miałem wyznaczonych stałych godzin pracy, miałem sporo czasu żeby się tym zająć. Nagrywanie u siebie w domu to ogromny komfort i gdyby nie to, to Outre nigdy pewnie nie ujrzałoby światła dziennego bo nie mogę sobie pozwolić na zewnętrzne, profesjonalne studio. Z efektów które można usłyszeć na płycie jestem bardzo zadowolony.

Tranqility jak na razie wydaliście samodzielnie w nakładzie 100 sztuk, przypomnij naszym czytelnikom gdzie mają się zgłosić jeżeli są zainteresowani kupnem waszej płyty ?

Najlepiej żeby kupili ją przez nasz oficjalny sklep na platformie 8merch.com. Wersje elektroniczną można pobrać z bandcampa za darmo.

outre04W naszej wcześniejszej rozmowie wspominałeś też o możliwym splicie z pewnym obiecującym polskim zespołem. Kiedy możemy spodziewać się szczegółów ?

Więcej informacji będziemy mogli podać za jakieś dwa miesiące. Wtedy już pewnie materiał będzie gotowy, oraz dogadane będą wszystkie kwestie formalne. Pochwalimy się dopiero kiedy wszystko będzie gotowe, nie chcemy żadnego falstartu.

Z tego co wiem jesteście też w trakcie poszukiwania wytwórni która byłaby chętna wydać wasz materiał. Jak idą działania w tym kierunku ?

W tej chwili jesteśmy umówieni na rozowmy z pewna zagraniczną wytwórnią, rozesłaliśmy też materiał do paru innych wytwórni. Na pewno chcemy żeby wydał to label specjalizujący się w black metalu. Wytwórnia o której mowa to Pest Productions.

Planujecie jakieś koncerty, kiedy i gdzie ewentualnie będzie można was zobaczyć ?

Koncerty palujemy od kwietnia tego roku na pewno nie wcześniej. Na 100% procent pojawimy się w maju gdzieś w Krakowie (w międzyczasie Outre potwierdził udział na Southern Comfort #15 z Aluk Todolo, Lussuria, Thaw i Entropia, koncert już 19 maja – przyp. R).

Czy warstwa ideologiczna tak ważna dla black metalowje sceny ma istotny wpływ na działalność Outre czy pomijasz ją i wolisz się do niej nie odnosić w waszej twórczości? Czym jest dla Ciebie black metal ?

Warstwa ideologiczna nie może rzutować na funkcjonowanie tego zespołu. Wszyscy wywodzimy się z róznych muzycznych i ideologicznych kręgów a black metal jest dla nas pewnym środkiem ekspresji. Muzyka jest dla nas na pierwszym miejscu, ideologia jest wartością drugorzędną.

Słyszałem też że masz wspierać Arkonę podczas ich tegorocznej trasy koncertowej ?

Do Arkony dostałem się dzięki Armagogowi czyli jej obecnemu wokaliście i basiście. Wpadł na jeden z koncertów Serpentii, spodobał mu się mój styl gry i zaczęliśmy się kontaktować przez internet. Tak więc w tym roku będę wspierał ich na wybranych koncertach w Polsce i za granicą co jest dla mnie wielkim wyróżnieniem i w pewnym sensie spełnieniem jednego z młodzieńczych marzeń.

Jakie są Twoje ulubione zespoły, które uznałbyś za najbardziej godne uwagi ?

Oprócz tych, które już wymieniłem polecam australijskie zespoły Eleventh He Reaches London oraz Nontinuum. Bardzo lubię też dokonania Cult of Luna i z niecierpliwością wyczekiwałem ich nowego albumu “Vertikal”. Uwielbiam również twórczość “technicznych” zespołów takich jak Atheist, Anata, Exivious i Meshuggah. Ostatnio spodobało mi się też folkowe granie i zachęcam do zapoznania się z twórczością zespołu The Builders and the Butchers.

Z mojej strony to wszystko. Dzięki za wywiad !

Dziękuję również.

PODZIEL SIĘ