Thrashing Damnation Thru Compilation 2

Thrashing-Damnation-Thru-Compilation-2Od razu zapowiem, że za składankami nie przepadam, a tu psikus, trafiła mi się takowa do recenzji. Mowa tu, o Thrashing Damnation Thru Compilation 2. Znajdziemy na niej twórczość 11 zespołów (po 2 – 3 kawałki od każdego) z przeróżnych zakątków Polski. Mniej znane i te bardziej (przynamniej mi), te doświadczone i te zaczynające dopiero. Słuchając na pewno wyłapiemy inspiracje zespołów Kreator’em, Slayer’em a nawet Metallicą (i to bardzo wyraźnie).

Otwierającym kompilację zespołem jest Driller, który kopie prosto w twarz swoimi dźwiękami (trochę przypomina mi Kreator’a, chyba przez ten tytuł hehe), i godnie rozpoczyna płytę. Po nich The No-Mads z damskim wokalem, nie zwalniają ani na trochę i jeszcze bardziej nakręcają atmosferę (nic dziwnego, grają już trochę i doświadczenie mają, więc nie ma nic do zarzucenia). Kolejny zespołem jest Striking Beast, wyraźnie słychać tu inspirację starym dobrym Slayer’em, lecz nie jest to jakieś nachalne. Szybkie, proste riffy i agresywny krzykliwy wokal – jest nieźle. Z większym ciężarem zaczyna Komutator, dalej jest prosto, dalej agresywnie. Przy okazji dowiemy się, któremu klubowi kibicują członkowie zespołu hehe. Kolejne dźwięki wprawiły mnie w lekkie zakłopotanie. Kurwa, co to ma być?! James i Metallica przypadkiem znaleźli się na tej składance?! Nie, to tylko Rusted Brain. Jednak dalej przez trzy kawałki będziemy się zastanawiać, czy aby na pewno. Podobieństwo jest spore, niektórym może się to podobać, jednak według mnie na dłuższą metę może to nie być dobre dla zespołu. Ciekawe ile razy zdarzy bądź zdarzyło się, że ktoś pijany będzie krzyczał, żeby zagrali coś z „Kill’em All”. Oczywiście nie można zarzucić chłopakom, że źle grają, technicznie – bardzo dobrze. Po nich otrzymamy szybkie, lecz dobitne ciosy od R.O.D. Jest dobrze, jeszcze trzymam się na nogach. Tester Gier, tak właśnie nazywa się kolejny zespół (trochę mnie rozbawiła ta nazwa). Na spółę z Terrordome w „Piwo w żyłach” będą nas namawiać do chlania tego napoju. Teksty nie powalają yntelygencją, są bardziej „na luzie”, a granie odstaje od pozostałych i to sporo. Jest bardzo punkowe. Jednym może to pasować, innym nie. Co kto lubi. Jest to jakaś odskocznia od typowego thrashowego grania, które reprezentują pozostałe kapele. Z Repulsor’em do niego wracamy. Tak jak pozostałe zespoły daje hardo po ryju, lecz brzmienie jest takie jakby bardziej „stare” (może to wina nagrania). Raging Death wraca do dźwięków spadkobierców starego Slayer’a, lecz ich poziom nie jest super wysoki. W moich uszach wypada to jakby na siłę. Menthrass za to brzmi tak jakby spokojniej, bardziej zrównoważenie, bez tej agresji. Wokal też to pokazuje – jest czysty (mi to nie pasuje, thrash to thrash a nie smęcenie dla ciot). Składankę zamyka Rotengeist (recenzja ich albumu już niedługo na ramach eMz!), na szczęście z nimi wraca agresja i dzikość. Widać, że mają pomysł na siebie i nie muszą swojego grania na kimś wzorować. „Rise of the Machines” jest jak dla mnie idealnym zakończeniem – z pierdolnięciem.

Ogólnie, tak jak pisałem we wstępie, nie przepadam za składankami. Ta jednak wchodziła mi zadziwiająco dobrze. Może, dlatego, że niczego od niej nie wymagałem. Jedyne, co da się zauważyć to to, że początek stoi na wyższym poziomie niż koniec, z wyjątkiem zamykającego krążek Rotengeist. Jak ktoś wraca styrany do domu i potrzebuje dawki energii bez zbędnego myślenia, czy wpadają do niego kumple na browca, ten krążek idealnie nadaje się na takie okazje.

Ocena: 7

Wydawnictwo: Defense Records
Tracklista:
1. Driller – Drill & Blast
2.Driller – Pleasure to Kill
3. The No-Mads – Final Destination
4. The No-Mads – Possessed by Bier
5. Striking Beast – Nuclear Genocide
6. Striking Beast – Children of War
7. Komutator – Born to Sin
8. Komutator – Malapane Valley Thrashers
9. Rusted Brain – Executor
10. Rusted Brain – Juggler
11. Rusted Brain – Caught in the Fire
12. R.O.D. – Chopped by Razor
13. R.O.D. – Death for All
14. R.O.D. – Priest
15. Tester Gier – Piwo w Żyłach
16. Tester Gier – Tester Gier
17. Repulsor – Killing Instinct
18. Repulsor – Toxic Tommorow
19. Raging Death – Raging Death
20. Raging Death – Killing Feast
21. Menthrass – Paindrops
22. Menthrass – Have Fun!
23. Rotengeist – End Point Blank
24. Rotengeist – Rise of the Machines

PODZIEL SIĘ

Comments are closed.