Niegrzeczna Pensjonarka “Discordia”

Niegrzeczna Pensjonarka - DiscordiaNiegrzeczna Pensjonarka to piotrkowski projekt z kręgu power elektronics istniejący od 2002 roku. Założony i tworzony przed duet Jazona i J.W. (znanego chociaż by jako Balrog z piotrkowskiej, black metalowej hordy Black Nebula) w 2004 roku wyklepał ze sprzężeń i żelastwa następczynię – nie mniej ciekawych “Instalacji Dramatycznych” – ku czci bogini niezgody zatytułowaną “Discordia”.

To jakże “masywne dzieciątko” namiętności zostało wtopione w ramy czasami ironicznej ale równie dygresyjnej opowieści “filozoficznej” na temat uczuć, miłości i ogólnej konstrukcji wszystkiego co z nagością – i tym silnie ogłupiającym stanem emocjonalnym – jest związane. Już pierwsze dźwięki sprokurowane przez piotrkowian w “Anhedonii” taktem ustępują wszelkiej maści sprzężeniom i samplom żywcem wyjętych ze starych, sanatoryjnych przyśpiewek i niemieckich video klasyków z nurtu “scheißen videos”. Im dalej to wszystko pulsuje w kakofonii przetworzonych odgłosów surowej metalurgi (m.in.: wiertarki udarowej, kawałków stalowej blachy i starego adaptera – autentyk !), sampli, ich strzępów i wokaliz, tym mocniej odczuwalny jest ból samotności i obcowania z tym materiałem. Nałożone na siebie trzaski i bity kręcą i hipnotyzują wpadając w jedną wielką “Próżnię normatywną”. Gdy wydaje się że ów materia została wchłonięta w nicość, “Schizofrenia nawracająca” atakuje w podwójnie skumulowanej mocy. I gdy już te wszystkie wtrącenia i zniekształcania muzyczno-wokalne przetwarzają się w “Winylowe fantazje II” materiał puentuje “Nowe strapienia wielkiego dona”, gdzie gromkim i stosunkowo zabawnym tonem wygłoszony monolog pozdrawia sympatyków i członków (i ich wielbicieli) nie tylko toruńskiej rozgłośni ale pacjentów zakładów zamkniętych.

Cóż, bo w końcu tak to już z tą miłością jest że “miłość jest prawem, miłość podług woli.”. Więc…, “Nie zapomnij…”.

Ocena: 7,5/10
Wydawca (rok): Klangterror Activities (2004)
Tracklista:
01. Intro
02. Anhedonia
03. Nie zapomnij…
04. Per Tenebras Clamo Ad Te Domine
05. Co słychać na czeskiej?
06. —
07. Urojenia nicości
08. —
09. Próżnia normatywna
10. —
11. Schizofrenia nawracająca
12. Winylowe fantazje II
13. Uczta przyjaciół
14. Nowe strapienia wielkiego dona
15. Bonus DVD: Frywolne Robótki Ręczne

avatar
Mistrz klawiatury i kodu Hyper Text Markup Language w wersji 5... Chleje, nie pali... Black metalu słucha od komunii a dodatkowo sądzi, że zna się na muzyce... Publikuje i tu i na chaosvault.com
PODZIEL SIĘ