Mord’A’Stigmata – “Ansia”

387628Z małym opóźnieniem, ale jest. Zabrałem się w końcu za te psychodeliczne dźwięki. Mord’A’Stigmata na swoim najnowszym albumie „Ansia” porzuca typową black metalową łupankę, porzuca swój dotychczasowy styl… porzuca kontakt z rzeczywistością. Przynajmniej ja (i chyba nie tylko) odpływam słuchając tego albumu.

Przez trzy ponad 10-cio minutowe utwory i dwa od nich krótsze będziemy podróżować w czasie i przestrzeni, odkryjemy najgłębsze zakamarki naszego umysłu. Raz szybko i brutalnie zostaną nam przedstawione najczarniejsze myśli, by zaraz się urwać i rozwlec w nieskończoną ciemność wypełnioną dźwiękiem powolnych riffów oraz szeptów i krzyków niczym w głowie schizofrenika. Nie bez znaczenia tytuł płyty to: niepokój. Odbijające się echem w naszej głowie dźwięki perkusji z wspomnianymi wcześniej riffami i chorym wokalem tworzą swojego rodzaju symfonię zatracenia. Ogólnie w moim odczuciu wokale pełnią najmniejszą rolę na tym albumie (za dużo ich z resztą nie ma), oczywiście dopełniają całości i album nie byłby taki sam bez nich, ale to właśnie perkusja i bębny (w „Praefatio Pro Defunctis”) nadają tej głębi, a gitary progresywnego klimatu. Tą „progresywność” najbardziej można usłyszeć na „Shattered Vertebrae of the Zodiac”, który według mnie wypada chyba najsłabiej z tych trzech kolosalnych utworów. Oczywiście nie znaczy to, że jest zły. W sumie na tym albumie nie ma słabych momentów, przynajmniej ja ich nie zauważam, bo już dawno przemierzam bezkresne otchłanie swojej świadomości.

Tym, którzy uwielbiają eksperymenty, psychodeliczne klimaty, chore wokale okraszone lekkim black metalowym klimatem – polecam, bo to już nie jest black, ta muzyka wykracza ponad wszelkie schematy.

 

Ocena: 10/10

Wydawnictwo: Pagan Records

Traclista:

  1. Inkaust
  2. Shattered Vertebrae of the Zodiac
  3. Pregressed
  4. Praefatio Pro Defunctis
  5. Ansia
PODZIEL SIĘ