Collision – “We are dust in the centure of existance”

collisionO zespole Collision ze Świdnicy dowiedziałem się przez przypadek kilka lat temu. Wtedy odwiedziłem chłopaków na ich koncercie we Wrocławiu, na którym zostałem poczęstowany ich pierwszym demkiem Collision – Collision. Słuchając tamtego materiału uznałem, że grupa pomysły ma dość dobre, ale sami nie wiedzą, w jakim kierunku zmierzają, demo to muzyczny kocioł, poplątanie z pomieszaniem.

Jak każdy prawdziwy mężczyzna nie lubię się mylić i tutaj chylę czoła przed chłopakami. Bo popełniłem straszliwy błąd, oceniając ich w ten sposób. Na albumie We are dust in the centre of existance poziom grania, spójności artystycznej oraz obranego przez zespół kierunku jest bardzo klarowny, można przyczepić się do dość szerokiego spektrum wariacji i aranżacji utworów. Jednak tą kwestię warto rozpatrywać indywidualnie, wiadomo jeden lubi prostotę w muzyce a drugi bardzo skomplikowane granie. Zespół Collision polecam osobom drugiej kategorii.

Digi-pack zawiera 9 utworów, czyli prawie 53 minuty grania. Ciężko do końca kategoryzować gatunek tego albumu, ale mogę powiedzieć, że najbliższe prawdy będzie porównanie do thrash/death metalu z elementami progresji. Na pewno fanom Deatha album powinien przypaść do gustu.

Oczywiście, jako prosty, nieskomplikowany ryj, płyta lekko przytłacza mnie mnogością riffów i pomysłów, ale znam wariatów, którzy uwielbiają takie granie. Ja z tego materiału zrobiłbym co najmniej 3 płytki ;). Kawałki wpadają w ucho, niestety nie da się ich spamiętać, z płyty zapamiętałem tylko „Created to recall” oraz tytułowy „We are dust in the centure of existance/existence” (niestety nie wiem która wersja jest poprawna, ponieważ na okładce z przodu jest przez „a” z tyłu jest przez „e” ;).

Biorąc pod lupę dwa krążki “Collision” i “We are dust in the centure of existance” widać ogromny przeskok w rozwoju zespołu. Płytka jest na prawdę ciekawa, wokal Bartosza świetnie uzupełnia muzykę, gdyby każda kapela dolnośląska rozwijała się  z takim przeskokiem, za kilka lat nie potrzebowalibyśmy oglądać zagranicznych gwiazdeczek. Czekam na kolejne wydawnictwo Świdniczan i mam nadzieję, że ich muzyka będzie jeszcze bardziej dojrzała i oszlifowana niż obecna płyta.  Tego im życzę.

Ocena: 9 / 10 
Wydawca: Szron Production i Collision
Tracklista:
1. Blessed is the thought
2. Parasite Of Progress
3. Created To Recall
4. Inmprison
5. Collision
6. Loss of faith
7. Death as a man
8. Congenital Selfishness
9. We are dust in the centre of existence

PODZIEL SIĘ