Władcy chaosu – Krwawe powstanie satanistycznego metalowego podziemia

Lords Of Chaos
10 czerwca na rynek trafiła głośna książka “Władcy chaosu – Krwawe powstanie satanistycznego metalowego podziemia”.

“Podkręć obroty piły mechanicznej. Włącz mikser i kilka wiertarek. Stań dokładnie za F-16, tuż przed jego startem. Młot pneumatyczny powinien nadać ci tempo. Wtedy stań na czworakach, zrób najgroźniejszą minę jaką potrafisz i krzycz dopóki nie zedrzesz sobie głosu. Jeśli to wszystko wydaje ci się choć trochę niedorzeczne, uderzaj się w twarz młotkiem do czasu aż przestaniesz się śmiać. A teraz słuchaj uważnie. Tak właśnie brzmi black metal” – “Vor Tru”

Na rzetelne, polskie tłumaczenie ponad 400-stronicowej pozycji opowiadającej o kryminalnych początkach norweskiej sceny blackmetalowej fani w Polsce czekali blisko 12 lat. “Władcy Chaosu” autorstwa Amerykanina Michaela Moynihana i Norwega Didrika Soderlind, tom wydany nakładem poznańskiego oficyny Kagra, to poszerzone o 50 stron wydanie z 2003 roku, wzbogacone o nowe wywiady, komentarze, zdjęcia, załączniki, eseje i uaktualnienia.

Pod koniec minionego tysiąclecia w Europie podpalono i zbezczeszczono ponad sto kościołów, za co odpowiedzialni byli adepci black metalu, najbardziej ekstremalnej formy podziemnej muzyki na świecie. W trakcie nasilającej się bezbożnej krucjaty blackmetalowe zespoły i ich obsesyjnie oddani zwolennicy odcisnęli ponure piętno mordu, samobójstwa i terroru, zostawiając dziedzictwo, które wciąż daje o sobie znać, od Norwegii po Niemcy, od Finlandii aż po Amerykę, i dalej…
Napisany przez dwóch dziennikarzy z wyjątkowym dostępem do piekielnego półświatka, uznany, kultowy bestseller “Władcy Chaosu” został poprawiony i wzbogacony o nowe, zadziwiające odkrycia. Uhonorowana nagrodą i ujawniająca nieznane dotąd fakty, książka ta zawiera setki unikalnych zdjęć i rozmów przeprowadzonych wyłącznie na jej potrzeby z księżmi, przedstawicielami policji, satanistami oraz liderami demonicznych formacji, dla których im większe zło, tym większa chwała.

Warto również dodać, że w 1998 roku “Władcy chaosu” zdobyli nagrodę Firecracker Alternative Press za “Najlepszą książkę o muzyce”. “Władcy Chaosu” to nie tylko próba przedstawienia fenomenu norweskiego black metalu, ale i ideologii stojącej za szeroko pojętą muzyką satanistyczną w różnych zakątkach świata, od Skandynawii, przez USA, po Europę Wschodnią, w tym również Polskę.

“Ta książka jest niesamowita! Połączenie narracji, wnikliwych wywiadów, ale i ukazanie pewnej filozofii związanej z raczej krwawą rzeczywistością, stawia tę książkę ponad wszystko, co napisano dotąd o blackmetalowej scenie… Pozycja warta przeczytania przez ludzi ze sceny, by przyjrzeć się sobie z dystansu” – poleca “Władców chaosu” Maniac, były wokalista norweskiego Mayhem. Książka znalazła też uznanie prasy muzycznej, ale nie tylko.

“Niezwykle interesująca lektura; historia, socjopolityczna analiza i prawdziwa zbrodnia” – pisał opiniotwórczy, amerykański magazyn muzyczny “Spin”.

“Dzięki wielu dokumentom źródłowym i pouczającym wywiadom z wszystkimi istotnymi przedstawicielami sceny, Władcy chaosu są pierwszą, poważną próbą przedstawienia historii powstania muzycznej sceny, marginalizowanej i uważanej początkowo za egzotyczną i ekstremalną, a ostatecznie uciszonej przez prasę z uwagi na jej kryminalną działalność” – zauważał z kolei “Financial Times”.

“Niesamowita książka! Cholernie dobra lektura!” – zachwalał “Władców chaosu” Howard Stern, popularny amerykański satyryk, dziennikarz radiowy i telewizyjny.

Książka od lat wzbudza kontrowersje, przez jednych uważana jest za kultową, dla innych wprost przeciwnie. Nie ma jednak wątpliwości, iż jest ona intrygującym przykładem “kryminału na faktach”, odsłaniającym kulisy narodzin najgroźniejszego bękarta przemysłu muzycznego – black metalu.
“To dogłębne studium black metalu łączy fanów i badaczy muzycznych subkultur wystrzegając się pułapek, którymi obarczone są przesada branżowych periodyków i akademicka powściągliwość. Moynihan i S?derlind w sposób mądry, dowcipny i wyczerpujący przedstawili modelowe studium gatunku w ujmująco przystępnym stylu, w którym ujawnia się ich głębokie zrozumienie tematu” – pisała z kolei Deena Weinstein, autorka książki “Heavy Metal – Socjologia kultury”.

Na język polski “Władców chaosu” przełożył Bartosz Donarski, redaktor serwisu Muzyka INTERIA.PL i magazynu “Mystic Art”, autor tłumaczenia m.in. “Wybierając śmierć – Niewiarygodnej historii death metalu i grindcore’a”, “Szwedzkiego death metalu” czy “Sprawiedliwości dla wszystkich” (biografia Metalliki).

avatar
Mistrz klawiatury i kodu Hyper Text Markup Language w wersji 5... Chleje, nie pali... Black metalu słucha od komunii a dodatkowo sądzi, że zna się na muzyce... Publikuje i tu i na chaosvault.com
PODZIEL SIĘ